Anja Franczak

👌 towarzyszka w żałobie

W 2015 r. moje dziecko zmarło, kiedy byłam w ciąży. To doświadczenie głęboko na mnie wpłynęło i zainicjowało wiele zmian w moim życiu. W tym czasie po raz pierwszy zobaczyłam, jak delikatni jesteśmy w żałobie i jak inni ludzie mogą wyrządzić nam dodatkowe szkody bezradnymi komentarzami.

Doświadczyłam przerażającej bezradności po stracie. Mało wiedziałam o procesie żałoby. Nie wiedziałam, jak się z tym pogodzić. Kiedy dowiedziałam się, że w innych krajach istnieją specjaliści, którzy zajmują się wspieraniem osób w żałobie, byłam zaintrygowana, ale też sceptyczna.

Dzisiaj jestem wdzięczna, że jednak znalazłam w sobie odwagę, żeby poprosić o pomoc. Na mojej drodze w żałobie towarzyszyli mi ludzie, których pozbawiony strachu i pełen miłości stosunek do mojego bólu był dla mnie największym darem. Dzięki nim nauczyłam się otwarcie mówić o swoich doświadczeniach i uczuciach oraz dzielić się nimi z innymi.

Jestem certyfikowaną towarzyszką w żałobie. W 2019 roku ukończyłam kurs „Duszpasterstwo i towarzyszenie w żałobie” w Heidelbergu (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung).

Uczestniczyłam w szkoleniu na mistrzynię ceremonii i jestem w trakcie dwuletniego kursu kształcenia na doulę umierania.

Więcej: www.anjafranczak.com @anjafranczak

🏠 Warszawa, Mazowieckie

📬 / 666 525 788

Powiązane filmy